Trwa ładowanie proszę czekać ...

Zestaw do produkcji piwa domowego

9 listopada 2017

Niekiedy nachodzi nas myśl, że fajnie byłoby wyprodukować własne, domowe piwo. W odróżnieniu od produkcji słynnej „księżycówki” jest to proceder całkowicie legalny – o ile oczywiście produkujemy piwo na własny użytek.

Aby wyprodukować własne piwo, będziemy jednak potrzebowali odpowiednich narzędzi. W czeluściach Internetu można znaleźć wiele firm, oferujących gotowe zestawy do produkcji domowego piwa. Jak więc wygląda taki zestaw i czemu mają służyć poszczególne elementy?


Pojemnik fermentacyjny

Jest to pojemnik z pokrywką, w której znajduje się otworek, służący do zamontowania rurki fermentacyjnej. Pojemnik musi być wykonany z tworzywa sztucznego o dużej elastyczności i wytrzymałości, ponieważ zachodzące w jego wnętrzu procesy fermentacji mogłyby go rozsadzić. Oczywiście, ponieważ nasze piwo przeznaczone jest do spożycia, pojemnik koniecznie powinien posiadać odpowiedni atest PZH, dopuszczający go do kontaktu z żywnością.

Co bardzo ważne, pojemnik powinien być biały. Nie wynika to bynajmniej z piwowarskiego poczucia estetyki, ale z faktu, że musi on być odporny na przebarwienia. W przeciwnym wypadku powstający alkohol mógłby odbarwić pojemnik, zaś trujące składniki mogłyby przedostać się na piwa.

Kran

Bardzo istotnym elementem zestawu jest również kranik, który należy zamontować do pojemnika fermentacyjnego. Kranik będzie nam niezbędny do zlania uwarzonego piwa do butelek. Powinien oczywiście być odpowiednio uszczelniony, abyśmy bez sensu nie tracili naszego, jakże cennego, trunku.

Rurka fermentacyjna

Rurka fermentacyjna powinna być wykonana z PCV. Jest to wysokiej jakości tworzywo sztuczne, odznaczające się dużą wytrzymałością – tamtędy, w dosyć gwałtowny sposób, będą przemieszczać się bąbelki dwutlenku węgla. Rurka posiada banieczki, które w czasie fermentacji zostaną wypełnione wodą. Woda w rurce chroni zawartość pojemnika fermentacyjnego przed zbytnim natlenieniem, a jednocześnie nie stanowi dla bąbli CO2 blokady nie do przebicia. Rurka również musi posiadać atest PZH. Co bardzo istotne, w trakcie fermentacji część wody paruje, należy więc regularnie uzupełniać jej poziom w rurce. Zaniedbanie w tej kwestii może spowodować zbyt duże natlenienie płynu, a co za tym idzie – utlenienie powstającego etanolu do... dużo mniej pożądanego kwasu octowego. Brr.

Cukromierz (BLG)

Cukromierz, jak nazwa wskazuje, służy nam do pomiaru ilości cukru... oraz alkoholu. Urządzenie składa się z dwóch elementów: probówki oraz pływaka, na którym naniesiona jest skala gęstości płynu, wyrażona w stopniach Ballinga (Blg). Urządzenie wyskalowane jest dla temperatury 20 – 21°C, więc pomiarów należy dokonywać właśnie w takim zakresie.

Termometr ciekłokrystaliczny

Jest to zwykły, sprawny termometr, nieróżniący się zasadą działania od tego, jaki mamy za oknem. Ponieważ poszczególne etapy produkcji piwa muszą przebiegać w ściśle określonych zakresach temperatur, ważne jest, aby nasz termometr był odpowiednio wyskalowany oraz precyzyjny.

Miarka do cukru

Jest to prosty, ale niezwykle użyteczny przyrząd, służący do odmierzania ilości cukru, jaką będziemy dodawać do butelek przez drugą fermentacją. Najlepiej, jeśli miarka oznaczona jest nie tylko ilością gramów cukru, ale również objętościami butelek.