Trwa ładowanie proszę czekać ...

Dlaczego wino warto przechowywać w balonie?

12 listopada 2017

​Jakie są idealne warunki dla przechowywania wina? Nie zawsze trzeba inwestować w wykutą w wapiennej skale piwnicę wypełnioną jakimś szczególnym gatunkiem pleśni i idealną temperaturą. Tak naprawdę, wino doskonale czuje się w balonie, pod warunkiem wszakże, że postawimy go w odpowiednim miejscu. Można również przelać je do butelek, ale znacznie wygodniej jest jednak wybrać balon. Dlaczego?

Bo nie musimy kupować butelek

Przygotowanie domowego wina wymaga nie tylko sporo cierpliwości, ale również pewnych nakładów finansowych – skądś przecież musimy wziąć owoce, drożdże, cukier i balon. Z jednego balonu, w zależności od jego rozmiarów, możemy uzyskać nawet 10 litrów wina, a skoro zwykła butelka ma objętość 0,7 lista, daje nam to ok. 14 butelek... i tyle samo korków. Oczywiście, można uprawiać partyzantkę i gromadzić butelki po winach, kupowanych w sklepie, ale komu y się chciało zagracać piwnicę? Korek natomiast, aby spełnił swoje zadanie, powinien być wykonany z odpowiedniego gatunku korka (tzw. dębu korkowego), który oczywiście nie jest tani – nawet francuskie wina często korkowane są jego piankową podróbką. O więcej, przechowując wino w balonie, nie musimy zawracać sobie głowy drukowaniem, a następnie naklejaniem kilkunastu etykiet – nie wspominając już o zrywaniu starych, jeżeli użyliśmy butelek „z odzysku”.

Bo jest z tym mniej zabawy

Wino w balonie już jest – nie musimy go nigdzie przelewać, ani zawracać sobie głowy kwestiami związanymi ze sterylnością, szczelnością, oddychaniem itp. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na przechowywanie wina w butelkach, będziemy musieli odpowiednio je zalakować (samo wetknięcie korka może nie wystarczyć). Co więcej, przechowując wino w butelkach, należy je umieścić na lekko pochylonej półce, tak, aby wino miało bezpośredni kontakt z korkiem. Dzięki temu korek nie wyschnie, a jeśli będzie mokry (a więc napęczniały), będzie lepiej chronił zawartość butelki. Musimy zatem zakupić lub zbudować odpowiednią półkę, która umożliwi przechowywanie butelek w optymalnej dla nich pozycji.

Co bardzo istotne, tuż po przelaniu wina do butelek, musimy potrzymać je przez kilka dni w  tym samym pomieszczeniu i w pozycji pionowej, aby wino mogło się „ułożyć” w nowych dla siebie warunkach. Jak widać, jest z tym trochę zabawy, którą możemy całkowicie sobie darować, przechowując trunek tam, gdzie się urodził i gdzie jest mu dobrze, czyli w balonie.

Bo nie musimy mieć piwniczki

Wina w balonie możemy przechowywać w dowolnym, suchym i zaciemnionym miejscu – może to być np. spiżarka, garderoba, a nawet szafa. Natomiast wino w butelkach musi być przechowywane w temperaturze ok. 10-12 stopni Celsjusza, więc trzymanie go w pomieszczeniach mieszkalnych raczej nie wchodzi w grę.

Co więcej, niezależnie od miejsca przechowywania, pamiętajmy, że leżący balon zawsze zajmuje mniej miejsca, niż kilkanaście leżących w rządku butelek. Butelki nie mogą bowiem leżeć jedna na drugiej, ponieważ niechybnie się sturlają i cała nasza ciężka praca pójdzie na marne.

O czym należy pamiętać, przechowując wino w balonie?

Przechowując wino w balonie, musimy pamiętać o pewnej istotnej kwestii, jaką jest ilość powietrza, mającego kontakt z naszym winem. Kluczową rzeczą jest tu objętość balonu, a dokładnie – stosunek tej objętości do ilości wina w środku. Powinno ono bowiem zajmować przynajmniej 2/3 objętości naczynia - w przeciwnym wypadku po niedługim czasie uzyskamy wspaniały... winny ocet.