Trwa ładowanie proszę czekać ...

Beczki dębowe czy balon? Co wybrać do przechowywania wina?

29 listopada 2017

W czym najlepiej jest przechowywać wino? Czy sprawdzą się w tej roli sławne, dębowe beczki, czy może lepiej jest zostawić trunek w spokoju i pozwolić mu leżakować w balonie, w którym powstał?

Zacznijmy od tego, że dawniej ludzie nie mieli tego rodzaju dylematów. Wino z definicji leżakowało sobie w dębowych beczułkach, dzięki czemu mogło ono oddychać i dojrzewało znacznie szybciej. Oczywiście, wino oddycha i dojrzewa również w balonie – ale, jak można się spodziewać, wykonany ze szkła balon znacznie utrudnia oddychanie (wówczas zachodzi ono tylko przez korek) i wino potrzebuje znacznie więcej czasu, by osiągnąć pełnię swojego aromatu.

Co to znaczy, że wino dojrzewa?

Dojrzewanie wina jest bardzo złożonym procesem, przebiegającym w kilku etapach. Na samym początku leżakujące wino staje się nieco jaśniejsze i bardziej przezroczyste, zaś na dnie naczynia może wytrącić się osad. Takie wino nie szczypie już w język tak, jak młode, zaś jego smak staje się wyraźnie łagodniejszy. W tym etapie kluczową kwestią jest odpowiednia temperatura leżakowania, która powinna wynosić maksymalnie 10-12 stopni Celsjusza, a przede wszystkim – powinna być stała. Wszelkie skoki temperatury mają bowiem zgubny wpływ na cały proces i mogą spowodować, że nasze wino nie będzie dojrzewać w prawidłowy sposób, zaś jego smak będzie pozostawiał wiele do życzenia.

Kolejnym niezmiernie istotnym elementem jest utrzymanie odpowiedniej wilgotności w pomieszczeniu, gdzie wino leżakuje. Jeżeli będzie tam zbyt sucho, korki lub beczki ulegną rozeschnięciu i wino będzie nam się ulatniać. Balon lub butelki z winem powinniśmy przechowywać w pozycji leżącej, tak, by wino miało bezpośredni kontakt z korkiem i nawilżało go od wewnętrznej strony.

Aromat francuskiego dębu

Leżakowanie w beczkach, oprócz przyspieszania procesu dojrzewania wina, posiada jeszcze jedną zaletę  - powoduje, że wino jest znacznie bardziej klarowne i posiada pełniejszy smak. Wszystko to wynika z unikalnego składu drewna, z jakich wykonane są beczki. Ponoć najlepsze beczki wykonane są z francuskiego dębu. Co ciekawe, beczki  możemy też zastąpić płatkami umieszczanymi w balonie z winem i wykonanymi z tego samego materiału. W obu przypadkach drewno dębowe spowoduje, że wino będzie miało znacznie łagodniejszy smak oraz piękniejszy kolor, a także będzie bardziej stabilne.

Pojęcie stabilności odnosi się do jego aromatu i ma bezpośredni związek z obecnymi w drewnie taninami. Są to substancje, które powodują sedymentację bardzo drobnych cząstek, zawieszonych w winie. Pod wpływem tanin te drobniutkie zanieczyszczenia łączą siew większe cząsteczki, a następnie opadają na dno. Dzięki temu, kiedy już przelejemy wino do butelki, będzie ono całkowicie klarowne i pozbawione zanieczyszczeń.